Co było pierwsze, jajko czy kura?

Co było pierwsze – jajko czy kura? – pytanie, które od wieków nurtuje naukowców wreszcie ma swoją odpowiedź. Jednak, czy ostateczną?

Jeszcze do niedawna naukowcy uważali, że pierwsze – ponad wszelką wątpliwość – było jajko. Uzasadniali to tym, że materiał genetyczny nie zmienia się podczas całego życia zwierząt. Zmiany muszą zatem zachodzić w stadium rozwoju. Dlatego z jaja zniesionego przez gatunek innego ptaka wykluł się prawdziwy kurczak. Kluczowa mutacja zaszła na poziomie zygoty. Profesor John Brookfield, autorytet w dziedzinie ewolucji, twierdził, że tylko taka kolejność jest możliwa. Z pewnością organizm, który wykształcał się w jajku był pierwszą kurą w historii – tłumaczył.

Tymczasem koledzy profesora z Uniwersytetów Sheffield i Warwick dowiedli, że pierwsza była kura.

Naukowcy badając strukturę molekularną skorupki kurzego jaja odkryli, że za rozwój skorupki jest odpowiedzialne białko nazywane owokledydyną-17 (OC-17). Proteina niezbędna do tworzenia się skorupki produkowana jest w jajowodzie i wydzielana w gruczołach błony komórkowej. Stąd wniosek, że kura na pewno była pierwsza. Jajo kurze musi przejść przez jajowód i zostać złożone przez kurę.

Pierwsza kura była zatem wynikiem ewolucji – wykluła się z jaja innego gatunku. Pozostaje nam jeszcze rozwikłać zagadkę, skąd wzięło się pierwsze jajo?

 

1 thought on “Co było pierwsze, jajko czy kura?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *